Medlovice

49°3'27.191" N 17°16'11.375"E 

Kde úl najdete? Na křižovatce v Medlovicích, odbočíte vpravo směrem na Medlovické paseky. Po cca 300 m, na levé straně najdete medlovický úl, kde si včelky medí.

Žijeme ve vesničce, kde tradice medařství sahá až do pradávna. A že tu o včelách mnoho ví, se můžete přesvědčit i vy! U nás v Medlovicích si medíme. Mladá královna bude mít svatbu s trubci a vy ji můžete po medlovicku vyprovodit na její svatební cestě. Až se vrátíme, královna se se svým doprovodem usadí ve svém (novém) úlu. Královna žije ze včel nejdéle - 2-5 let. Po usídlení v úlu naklade až 200 tisíc vajíček, ze kterých se vylíhnou dělnice i trubci.

Včelky - dělnice mají plno úkolů! 1.-3. den se stanou "čističkami úlů" 4.-6. den se stanou "krmičkami" - zásobují vylíhlé larvy potravou 7.-12. den jsou "kojičkami" - krmí matku i mladší larvy 13.-18. den jsou "stavitelkami a přejímatelkami" - budují a opravují úl i plást a připravují zásoby 19.-21. den jsou "strážkyněmi česna" - stráží náš vstup do úlu od 21. dne až do smrti jsou "létavkami" - sbírají z květů nektar, pyl i vodu